Liczne badania dowodzą, że uprawianie aktywności fizycznej to jeden z nieodłącznych elementów walki z nadwagą. Pomaga w spalaniu kalorii i tworzeniu deficytu kalorycznego, co ma bezpośredni wpływ na systematyczne gubienie zbędnych kilogramów. Osoby borykające się otyłością mają jednak szereg utrudniających ten proces uwarunkowań oraz przyzwyczajeń. To może być znikoma kondycja oraz schorzenia fizyczne, utrudniające wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, np. problemy z kolanami lub kręgosłupem.
O czym warto pamiętać podczas ćwiczeń?
Wiele osób otyłych decyduje się na wprowadzenie zdrowych nawyków, aby polepszyć stan swojego organizmu. Niektórzy zapisują się na regularne treningi z trenerami personalnymi. Jest to jednak niejednokrotnie rozwiązanie bardzo kosztowne. Warto wiedzieć, że bezpieczne ćwiczenia dla pacjentów z nadwagą można spokojnie wykonywać w zaciszu domowym. To z pewnością o wiele bardziej komfortowa sytuacja, zwłaszcza dla osób nieśmiałych, które mogłyby poczuć się onieśmielone lub nawet zawstydzone podczas chodzenia na siłownię. Należy jednak mieć świadomość, że takie ćwiczenia trzeba wykonywać z wyczuciem i rozsądkiem – tak, aby treningi mogły dawać pozytywne rezultaty, a nie stawały się przykrym, a nawet bolesnym doświadczeniem. Dobrym pomysłem będzie zaobserwowanie tzw. ćwiczeń na start, proponowanych przez trenerów na platformach streamingowych. Swoje filmy kierują oni przede wszystkim do osób zaczynających swoją przygodę ze sportem. Jakie elementy pojawiają się w nich najczęściej?
Bezpieczne ćwiczenia dla pacjentów z nadwagą – przykłady
Każdy trening powinien zacząć się od rozgrzewki lub jak mówią profesjonaliści – ćwiczeń kardio. Osoby z nadwagą nie powinny jednak wykonywać gwałtownych podskoków, gdyż mogłoby to spowodować zbyt duże obciążenie kolan. Tempo należy dostosować do aktualnych możliwości. Energiczny marsz w miejscu powinien w zupełności wystarczyć. Warto uzupełnić go o wymachy ramionami w przód oraz do tyłu. To pomoże podnieść tętno serca i rozruszać mięśnie. Następnie można pokusić się o delikatny półprzysiad, a podczas niego wykonywać ciosy pięściami do przodu. Kilka ćwiczeń wydolnościowych może wywołać zadyszkę, ale jest to jak najbardziej naturalny odruch organizmu i nie trzeba się nią przejmować. Następnym blokiem w treningu powinny być ćwiczenia z serii wzmacniających, które pozwolą zadziałać na poszczególne partie mięśni np. brzucha, ramion, ud lub pośladków. Warto wykonywać je na miękkiej macie, aby nie nabawić się siniaków. Na sam koniec należałoby wykonać kilka ćwiczeń rozciągających i schładzających, aby zminimalizować ból mięśni po treningu. Taka sekwencja bezpiecznych ćwiczeń dla pacjentów z nadwagą to fantastyczny pomysł na zbudowanie kondycji i zrzucenie kilku kilogramów.
Motywacja – niezbędny element każdego sportowca
To, co pomoże przetrwać z pewnością wyczerpujące na początku treningi to motywacja. Ważne jest, aby wypływała ona z wewnątrz, a zatem była oparta na pragnieniu polepszania samego siebie i stanu zdrowia. Warto do ćwiczeń podchodzić z nastawieniem, że każdy kolejny trening będzie coraz mniej bolesny, a przynosił coraz większe rezultaty.