Bieganie przez wielu uznawane jest za jeden z najlepszych sposobów na redukcję nadmiaru masy ciała. Chociaż ćwiczenia aerobowe w postaci biegów bardzo korzystnie wpływają na organizm, to nie zawsze będą najlepszym pomysłem. W przypadku osób z dużą nadwagą bieganie może być nawet niezalecane. Czy faktycznie, aby schudnąć, trzeba biegać? Aktywność fizyczna jest w procesie odchudzania bardzo ważna, jednak sposobów na zadbanie o nią jest wiele.
Otyłość a bieganie – czy te dwie rzeczy idą ze sobą w parze?
Czy biegać każdy może? Mogłoby się wydawać, że tak! W rzeczywistości sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej jest często pierwszym z kroków podejmowanych przez ludzi w celu utraty masy ciała. Najczęściej formą zwiększenia aktywności jest właśnie rozpoczęcie treningów biegowych. O ile w przypadku osób z mniejszą nadwagą takie działanie faktycznie może dać efekt, tak w przypadku znacznej otyłości niekoniecznie przyniesie pożądane rezultaty.
Przede wszystkim, aby zacząć tracić tkankę tłuszczową należy zadbać o ujemny bilans energetyczny. W praktyce chodzi o to, aby dostarczać mniej energii z pożywieniem lub zwiększyć ilość energii wydawanej przez organizm. Osoby ze znacznym nadmiarem tkanki tłuszczowej często mają także problem z kondycją. Pierwsze treningi biegowe mogą w ich przypadku trwać zaledwie kilkanaście minut. Czy to wystarczający czas, aby wygenerować odpowiedni deficyt energetyczny? Niekoniecznie! W skali całego dnia ilość energii wydanej podczas kilkunastu minut biegu może okazać się zbyt mała, aby proces odchudzania mógł nastąpić.
Czy bieganie będzie obciążające dla organizmu?
Brak efektów to jedno, ale z bieganiem wiąże się także obciążenie organizmu. Stawy osób otyłych, w szczególności kolanowe, są codziennie poddawane intensywnemu wysiłkowi. Rozpoczęcie treningów biegowych może stanowić dla nich dodatkowe obciążenie, które w długim terminie może prowadzić do kontuzji. Bieganie wbrew pozorom jest bardzo intensywnym ćwiczeniem, które samo w sobie wymaga odpowiedniego przygotowania.
Stawy to jednak niejedyna część ciała obciążona podczas biegania. Podobnie jest w przypadku serca i płuc. Narządy te u osób otyłych na co dzień muszą pracować nieco ciężej. Otyłości mogą też towarzyszyć różne choroby, które negatywnie wpływają na kondycję narządów wewnętrznych. W przypadku osób z takimi chorobami bieganie może być wręcz niebezpieczne.
Jak schudnąć bez biegania – alternatywna aktywność fizyczna
Skoro bieganie nie zawsze będzie najlepszym pomysłem, to jakie są alternatywy? Przede wszystkim, w zwiększaniu aktywności fizycznej nie chodzi o aktywność typowo sportową. Zwiększenie codziennej ilości ruchu w postaci spacerów czy wykonywania domowych obowiązków skutecznie może przełożyć się na utratę masy ciała. Efekt będzie lepszy niż w przypadku kilkunastu minut biegu raz w tygodniu. Podstawą redukcji jest też odpowiednia dieta. Chociaż aktywność fizyczna korzystnie wpływa na organizm w wielu wymiarach, to do odchudzania wystarczy już deficyt energetyczny generowany przez prawidłowe żywienie.