W przypadku osób otyłych lub niepełnosprawnych dbanie o higienę osobistą jest znacznie utrudnione. Wobec tego konieczne staje się przystosowanie łazienki do potrzeb danej osoby. Najważniejsze staje się zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i wysokiego komfortu podczas korzystania z wanny i innych sanitariatów. Ciekawym rozwiązaniem staje się więc podnośnik wannowy. Jednak na jakiej zasadzie on działa?

Czym są podnośniki wannowe?

Wspomniane już zostało, że łazienka w przypadku osób niepełnosprawnych lub osób z ograniczoną mobilnością, musi być idealnie przystosowana do ich potrzeb. Jak łatwo można się domyślić, wejście do wanny w ich przypadku nie jest wcale oczywistą czynnością, a raczej staje się poważnym wyzwaniem. Wobec tego podnośnik wannowy dla osób otyłych i niepełnosprawnych może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Czym on dokładnie jest? Otóż niczym innym jak tylko urządzeniem, które ma za zadanie ułatwić zarówno wejście jak i wyjście z wanny. Podnośniki przeznaczone dla osób otyłych cechują się zwykle nośnością do 150 kilogramów, jednak znajdziemy także modele nieco bardziej wytrzymałe.  Podnośniki mogą się znacznie od siebie różnić, więc warto zwracać uwagę na ich odpowiednie dopasowanie, do potrzeb osoby, która będzie z nich korzystać.

Jak działają podnośniki wannowe?

Podnośnik wannowy dla osób otyłych i niepełnosprawnych działa w dość prosty i mało skomplikowany sposób. Przede wszystkim składa się on z siedziska oraz odpowiednich wstawek, które umożliwiają zamontowanie go na krawędziach wanny. Dodatkowo podnośniki wannowe są wyposażone w:

  • prosty panel sterowania, za pomocą którego można kontrolować podnośnik;
  • dysk przesuwno-obrotowy- jest to opcjonalny dodatek, który nie jest montowany w każdym podnośniku, jednak bez problemu można go dokupić osobno.

Na pilocie podnośnika wannowego z reguły znajdują się jedynie dwa przyciski- góra i dół, za pomocą których można pacjenta ponieść lub opuści. Pamiętajmy także o tym, że podnośniki wannowe są urządzeniami działającymi w oparciu o akumulatory. Co za tym idzie na pilocie znajdziemy również diodę informującą nas o poziomie ich naładowania.

Jak wybierać podnośniki wannowe dla otyłych i niepełnosprawnych?

Podnośnik wannowy musi być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do potrzeb użytkownika. Co za tym idzie, w pierwszej kolejności powinniśmy dopasować odpowiedni udźwig danego podnośnika. Wygodnym rozwiązaniem okazują się również dyski przesuwno-obrotowe, które gwarantują znacznie większe pole manewru- poszukujmy więc modeli, które w taki dysk zostały już wyposażone, by nie narażać się na dodatkowe koszty dokupując je osobno. Zadbajmy także o względy higieniczne, samego podnośnika jak i jego użytkownika. W tym momencie najlepszym rozwiązaniem będzie podnośnik wannowy z tapicerką antybakteryjną. Będzie on skutecznie zapobiegał osadzaniu się patogenów i chorobotwórczych drobnoustrojów, a to z kolei znacznie ułatwi pielęgnację takiego podnośnika. Ważnym aspektem wyboru może stać się również cena urządzenia, więc warto sprawdzać, w jakich sytuacjach można ubiegać się o refundację.

Thank you for your vote!
Post rating: 0 from 5 (according 0 votes)

Leave a comment