Osoby otyłe potrzebują odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji. To właśnie dzięki niemu może się podnieść komfort ich życia. Dlatego dobrze jest rozważyć wyposażenie się w sprzęt ortopedyczny przeznaczony dla osób z nadwagą. Co może się przydać? Co warto mieć w mieszkaniu?
Łóżka medyczne i materace przeciwodleżynowe
Osoby z nadwagą, które prowadzą leżący tryb życia, potrzebują odpowiednich mebli. Przede wszystkim potrzebne jest dobrej jakości łóżko medyczne o udźwigu nawet do 400 kg. Bez obaw mogą korzystać z nich osoby otyłe. By ułatwić opiekę nad taką osobą, warto też wyposażyć się w podnośnik, który sprawi, że codzienne czynności higieniczne będą dużo bardziej wygodne. By uniknąć odleżyn w przypadku osób, które niewiele się ruszają, konieczne jest zastosowanie materaca przeciwodleżynowego. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle jego udźwig nie przekracza 250 kg. W łóżku można też zacząć podejmować działania, które mają na celu powrót do mobilności.
Usztywniacze
Sprzęt do rehabilitacji osób otyłych może też pomagać w ich poruszaniu się. Tutaj na pierwszy plan wysuwają się stabilizatory. Są to specjalne usztywniacze, które wzmacniają stawy. Zmniejszają one obciążenia wywierane na poszczególne stawy, co oznacza, że ułatwiają poruszanie się i zmniejszają ryzyko kontuzji. W przypadku osób z dużą nadwagą ortezy są niezwykle ważne. Dzięki nim stawy, czyli najdelikatniejsze części układu ruchowego są wzmocnione i mogą lepiej poradzić sobie z utrzymaniem w pionie osoby z dużą nadwagą. W prawidłowym doborze stabilizatorów powinien pomóc fizjoterapeuta. Ich wybór jest ogromny, więc laik może łatwo popełnić błąd. Pod uwagę trzeba też wziąć fakt, czy pacjent cierpi na jakieś zwyrodnienia stawów lub przeszedł już jakieś ich urazy, czy jedynie będzie stosował ortezy profilaktycznie.
Kule
Czasami osoby otyłe mają problem z samodzielnym poruszaniem się. Z tego powodu warto, by zdecydowały się one na używanie kul – przynajmniej tak długo, jak będą niezbędne do bezpiecznego i w miarę wygodnego chodzenia. Kule powinny mieć mocny udźwig i być bardzo stabilne. By chodzić przy ich pomocy, także trzeba się tego nauczyć. Warto jednak pamiętać, że chodzenie o kulach powinno być traktowane jako rozwiązanie czasowe. Osoba z nadwagą lub otyłością powinna podjąć działania, by jak najszybciej o nich zapomnieć. W związku z tym konieczna jest współpraca z rehabilitantem, a często także z dietetykiem, bo w wielu wypadkach to właśnie waga jest przyczyną problemów z samodzielną mobilnością.